Events

Tagasi

“Tõlgitud mälu” loengusari: Dr Maria Kobielska

Maria Kobielska, Jagiellonia Ülikool Krakowis, Poola
Poland Exhibited: Polish Museum Boom and the Problem of International Recognition

9. november 2021 16.00 (EET)
Tallinna Ülikool (online)
Registreeruge loengule siin
NB! Loeng on inglise keeles.

Maria Kobielska
Poland Exhibited: Polish Museum Boom and the Problem of International Recognition

Kobielska uurib Poola ajaloo globaalse eksponeerimise potentsiaali, tuginedes oma uurimusele Poola 21. sajandi muuseumibuumist. Viimastel aastatel on ajaloomuuseumid saanud Poolas palju tähelepanu: paljud äsjarajatud või ümberorganiseeritud institutsioonid, mis pakuvad vaatemängulisi näitusi, mõjutavad tugevalt visioone minevikust. “Uued muuseumid” omavad Poola mälukultuuris prominentset positsiooni. Visuaalse, performatiivse ja emotsionaalse mälumeediumina lubavad näitused ületada rahvusliku pespektiivi ja keele piirid, selleks, et teha regionaalne minevik globaalses kontekstis arusaadavaks. 21. sajandi juhtivad muuseumid on võtnud sihtmärgiks nii koduse kui ka rahvusvahelise publiku ja sellest tulenevalt tekivad raskused lahknevate, ja isegi konfliktsete, ülesannete täideviimisel. See on viinud tihti vaidluseni: kuidas peaksid muuseumid seadma prioriteete? Ühelt poolt on oht enesekolonisatsiooniks, kui kohalik mälu on taandatud rahvusvaheliselt arusaadavasse vormi. Teisalt, kui kohaliku mälu tähistamine tähtsustab üle kontekstualiseeringu ja kommunikatsiooni, on tõenäoline, et tagajärjeks on pigem vastumeelsus kui mõjuvõimu suurendamine. Loengu jooksul analüüsib Kobielska mitmesuguseid muuseumi strateegiaid, mis on kujundatud mõlema riski maandamiseks, võttes arvesse levinud ajaloolisi strateegiaid ja mälukultuuri koode. Ta keskendub nii väliskülaliste seas populaarsetele kui ka vähemtuntud Poola muuseumitele.
Maria Kobielska, PhD, on mälu-uurija ja dotsent Poola Uuringute teaduskonnas Jagiellonia Ülikoolis Krakowis, Research Center for Memory Cultures (JU) ning MSA ja Polish Association of Cultural Studies liige. Ta on kirjutanud kaasaegsest Poola kirjandusest ja kultuurist mälu ja poliitika kontekstis. Tema viimane teos arutleb 21. sajandi Poola mälukultuuri üle (“Polska kultura pamięci: dominanty. Zbrodnia katyńska, powstanie warszawskie i stan wojenny”, 2016). Hetkel töötab ta uurimisprojekti kallal, mis keskendub uutele Poola ajaloomuuseumitele.

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute küpsiste kasutamisega. Kui soovite keelata küpsiste salvestamist teie seadmesse, kohandage palun oma brauseri turvaseadeid.