Events

Tagasi

“Tõlgitud mälu” loengusari: Dr Mischa Gabowitsch

Mischa Gabowitsch, Einstein Forum in Potsdam, Saksama
Replicating Atonement: Foreign Models in the Commemoration of Atrocities

30. november 2021 16.00 (EET)
Tallinna Ülikool, Eesti (online)
Registreeruge loengule siin.
NB! Loeng on inglise keeles.

Replicating Atonement: Foreign Models in the Commemoration of Atrocities
Kahetsus- ja lepitusavalduste esiletõusu mineviku julmuste eest on kirjeldatud kui rahvusvahelise normi triumfi ning viimastel aastatel on suurenenud teaduslik huvi erinevate osapoolte ja protsesside üle, mis aitavad kaasa selle normi levimisele. Siiski on enamikel juhtudel see idee väljendatud analoogi kaudu, mitte lihtsalt universaalse normi rakendamisega konkreetses rahvuslikus või kohalikus kontekstis. Teisi riike esitletakse näidetena; mudelitena, mida jäljendada. Eriti on viidatud Saksamaale kui meister lepitajale: riigile, millel on eeskujulik staaž “minevikuga leppimisel” ning mis pakub väärtuslikku õppetundi teistele rahvustele. Selles loengus uurib Gabowitsch lepitamise effekte ja tagajärgi analoogia põhjal. Ta eristab nelja erineva ideaaltüüpilise mudeli kasutamist lepitamise debattides ning illustreerib neid näidetega tervest maailmast, keskendudes eelkõige sellele, millist rolli mängivad viited “Saksa mudelile” Nõukogude ja nõukogudejärgse Venemaa kontekstis.
Mischa Gabowitsch on ajaloolane ja sotsioloog, kes baseerub Saksamaal, Einstein Forum In Potsdamis. Ingliskeelselt on avaldatud tema “Protest in Putin’s Russia” ja “Replicating Atonement: Foreign Models in the Commemoration of Atrocities”. Ta on toimetanud mitmeid raamatuid sõjamälust ja mälestamisest Venemaal ja kaugemal. Hetkel uurib ta Nõukogude sõjamemoriaalide ajalugu ning töötab raamatu kallal, mis uurib alates 1945. aastast võidupäevade tähistamist. Samuti on tal käsil mitmeid projekte pragmaatilise sotsioloogia valdkonnas.

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute küpsiste kasutamisega. Kui soovite keelata küpsiste salvestamist teie seadmesse, kohandage palun oma brauseri turvaseadeid.