Events

Tagasi

“Tõlgitud mälu” loengusari: prof Mitja Velikonja

Mitja Velikonja, Ljubljana Ülikool, Sloveenia
Poetry after Srebrenica? – A Cultural Reflection on the Yugoslav 1980s

22 February 2022 16.00 (EET)
Tallinna Ülikool, Eesti (online)

NB! Loeng toimub inglise keeles.

Mitja Velikonja
Poetry after Srebrenica? – A Cultural Reflection on the Yugoslav 1980s

Kuidas mõista 1980ndate Jugoslaaviat täna, kuidas sellest kirjutada, kuidas seda maalida või salvestada, panna luulesse või muusikasse, kuidas seda lavastada või sellest laulda; kuidas seda väärtustada pärast 1990ndate verist lugu? Kas võime kirjutada luulet viimasest Jugoslaavia dekaadist, pärast seda, mis juhtus Srebrenica, Vukovari, Ahmići, Sarajevo ja teistel tapmisväljadel või on see liiga barbaarne? Velikonja loeng analüüsib kultuurilisi ja kunstilisi reflektsioone 1980ndate sotsialistlikust Jugoslaaviast alates 1991 aastast. Post-Jugoslaavia kultuuriteadlasena ei räägi ta ajaloolisest 1980ndatest, vaid selle kaasaegsest kultuurilisest kujutamisest: dekaadi kunstilisest konstruktsioonist ja dekonstruktsioonist; viisist, kuidas pildid lähiminevikust on moodustunud tänapäeva kunstis ja kultuuris.
Tema ambitsioon on esitada kulturoloogilisi küsimusi selle kohta, kuidas Jugoslaavia 1980ndad on esil tänapäeva kunstilisel ja laiemalt kultuurilisel kaardil.
Mitja Velikonja on kultuuriteaduse professor ja Kultuuri ja Religiooni Uuringute keskuse juht Ljubljana Ülikoolis Sloveenias. Tema peamised uurimisvaldkonnad on Kesk-Euroopa ja Balkani poliitilised ideoloogiad, subkultuurid ja grafitikultuur, kollektiivne mälu ja postsotsialistlik nostalgia. Ta on avaldanud monograafiad “The Chosen Few – Aesthetics and Ideology in Football-Fan Graffiti and Street Art” (Doppelhouse Press, 2021), “Post-Socialist Political Graffiti in the Balkans and Central Europe” (Routledge, 2020), “Rock’n’Retro – New Yugoslavism in Contemporary Slovenian Music” (Sophia, 2013), “Titostalgia – A Study of Nostalgia for Josip Broz” (Peace Institute, Ljubljana, 2008), “Eurosis – A Critique of the New Eurocentrism” (Peace Institute, Ljubljana, 2005) ja “Religious Separation and Political Intolerance in Bosnia-Herzegovina” (TAMU Press, 2003). Oma saavutuste eest on ta saanud neli kohalikku ja ühe rahvusvahelise auhinna (Erasmus EuroMedia Award by European Society for Education and Communication, 2008). Ta on olnud täiskohaga külalisprofessor Jagiellonia Ülikoolis Krakowis (2002 ja 2003), Columbia Ülikoolis New Yorgis (2009 ja 2014), Rijeka Ülikoolis (2015), New Yorgi Instituudis Petersburis (2015 ja 2016) ja Yale’i Ülikoolis (2020).

Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute küpsiste kasutamisega. Kui soovite keelata küpsiste salvestamist teie seadmesse, kohandage palun oma brauseri turvaseadeid.