“Tõlgitud mälu” online loengusari: Dr Kristo Nurmis

Kristo Nurmis, Tallinna Ülikool
First Draft of Memory: Reactions to Communism in Nazi-Occupied Baltic States, 1941–1944
14. veebruar 2023 kell 16.00 online, Zoomi lingi leiad siit.

NB! Loeng toimub inglise keeles.

Loengu tutvustus
My paper challenges the traditional Nazi-centric view of studying Baltic discourses about communism during WWII by examining the agency and self-mobilization of the Baltic people under Nazi rule and how they made sense of the first Soviet year (1940–41). Focusing on the relationship between Nazi institutions and local actors, I argue that local initiatives and discourses, sometimes contradictory to official Nazi propaganda (and sometimes inspiring the latter), played a significant role in shaping Baltic memory culture about communism. Today’s Baltic memory culture about Soviet rule, I contend, was already forged to a significant extent during the war.

Kristo Nurmis on ajaloolane ja Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste Instituudi teadur. Ta on kaitsnud doktorikraadi vene ja ida-euroopa ajaloos Stanfordi Ülikoolis ning bakalaureuse ja magistrikraadi Tartu Ülikoolis. Ta on avaldanud artikleid nõukogude ja natside võimust Baltimaades. Ta kirjutab raamatut legitiimsuse ja masside mõjutamise poliitikast Nõukogude Liidu ja Natsi-Saksamaa poolt okupeeritud Eestis, Lätis ja Leedus 1939–1953.